شناخت عسل طبیعی

شناخت عسل طبیعی

شناخت عسل طبیعی

شناخت عسل طبیعی

 عسل به شهد گل هایی اطلاق می شود که زنبور عسل پس از تغذیه از گیاهان مختلف، آن را ساخته باشد. به عبارتی، عسل ماده شیرین و غلیظی است که توسط زنبوران عسل از شهد گل ها جمع آوری شده و تغییر شکل می یابد و سپس در داخل کندو ذخیره می شود.

 آسان ترین روش شناخت عسل طبـیعی، خرید از فروشگاه ها و اشخاص معتبر می باشد افرادی که کاملا صادق هستند. افرادی که شما از سابقه فعالیت آنها در زنبورداری و یا تهیه و فروش عسل مطلع هستید پس بیشتر از اینکه دنبال شناخت عسل طبیعی و خالص باشید؛ به دنبال پیدا کردن عسل فروش صادق باشید.

 به گفته كارشناسان برای اطمینان صددرصدی از طبیعی بودن عسل راهی به جزء آزمایش آن در آزمایشگاه های معتبر موادغذایی نیست اما روش های خانگی نیز وجود دارد كه به تشخیص عسل طبیعی كمك می كند.

شناخت عسل طبیعی

 راه تشخیص عسل طبیعی بسیاری معرفی شده که در زیر تعدادی از آنها را  فقط نام می بریم زیرا مبنای علمی ندارد و از این طریق هم نمی‌توانید به طبیعی بودن یا طبیعی نبودن عسل پی ببرید.

تشخیص عسل طبیعی و غیر طبیعی

  • با سوزاندن پنبه آغشته به عسل
  • با بررسی میزان کشش وچسبندگی عسل
  •  با کنترل رنگ عسل
  •  با بررسی نحوه حل شدن عسل در آب
  •  با نان تست 
  • با ایجاد شدن حباب در عسل هنگام ریختن در ظرف

 عدم تشخیص کیفیت عسل طبیعی توسط اکثر مردم و شایع بودن تقلب در عسل توسط افراد سودجو اولین قدم در خرید عسل طبیعی و با کیفیت خرید از فروشندگان معتبر و دارای ضمانت است.

تقسیم بندی عسل های موجود در بازار

عسل تقلبی:

در تولید این ماده زنبور عسل هیچ نقشی ندارد و در واقع شربت شکر و ملاس چغندر قند است.

عسل پرورشی:

 عسلی است که در تغذیه زنبور از شکر استفاده میشود و در واقع زنبور به جای تغذیه از شهد گلها از آب و شکر استفاده میکند که بسته به میزان شکر مصرفی توسط زنبور ساکارز این عسل متغیر است و معولا بالای ۵ درصد است.

عسل طبیعی:

 عسلی که توسط تغذیه زنبور از شهد گل ها ساخته میشود و برای تولید این عسل زنبورداران در هر فصل سال زنبورها را به دشت ها و مناطق دارای گل مورد نظر کوچ میدهند، ساکارز این عسل معمولا زیر ۳ درصد است و عسل بوی شهد مصرفی توسط زنبور را دارد.

شناخت عسل طبیعی و خالص

 زنبور عسل می تواند گل های مفید را از غیر مفید تشخیص دهد و با علاقه فراوان سراغ تمام گیاهان و گل های شفابخش می رود و عصاره آنها را گرفته و به بهترین نوع عسل تبدیل می نماید.

 کیفیت عسل طبیعی چندین برابر بیشتر از عسل مصنوعی است که زنبور با آب و شکر تغذیه می شود اما عسل های مصنوعی تهیه شده از شیره میوه ها، دارای مواد و ترکیباتی مشابه عسل طبیعی هستند که از تغلیظ آب میوه ها به طریق مصنوعی و صنعتی به دست آمده اند. این روش در ایران متداول نبوده، ولی در بعضی از کشورها مرسوم است.

نکته:

 توجه به مواردی ازجمله شل بودن عسل طبیعی می تواند در هنگام خرید این ماده غذایی به مردم كمك كند؛ عسل طبیعی كه بدون شكر است و بیشتر برای درمان بیماری ها استفاده می شود، برخلاف تصور مردم، نسبتا شل است.

 عسلی كه زنبور تولیدكننده آن شكر نخورده باشد، شل است؛ از لحاظ علمی نیز این شل بودن به این دلیل است كه قندهای اصلی عسل طبیعی، گلوكز و فروكتوز (قندهای كوچك مولكول) است و زمانی كه ظرف عسل طبیعی را كج می كنیم این قندها به راحتی روی هم حركت می كنند، در صورتی كه اگر به زنبور عسل شكر بدهند، قند شكر كه ساكاروز و ایساكارید (قند پیچیده تر) است به دلیل نوع مولكول ها به هم گیر می كنند و به همین دلیل عسل یك مقدار سفت تر از حالت عادی می شود.
 عسل طبیعی، علاوه بر شیرینی خاص، دارای مزه و طعم ویژه ای است که فقط در عسل وجود دارد و عسل های مصنوعی فاقد این نوع مزه می باشند. عسل خالص و اصل به جز مزه شیرینی ، طعمی مطبوع دارد که بسته به گیاه آن فرق می کند درحالیکه عسل های نامرغوب ، تقلبی ، مصنوعی و صنعتی به جز مزه شیرینی چیزی ندارند.

شکرک عسل

 به عسلی که شکرک می‌زند تضمینی دارد که طبیعی است و نه عسلی که شکرک نمی‌زند. عسل طبیعی به دلیل داشتن دیاستاز بعد از مدتی ته نشین می شود و رس می زند؛ یعنی ذرات قند عسل متبلور می شود و عسل مانند روغن نباتی سفت می شود. تفاوت آن با شکرک زدن که در مربا ایجاد می شود این است که بلورهای عسل رس زده خیلی ریز تر از بلورهای مربای شکرک زده می باشد.

 در مجموع عوامل محیطی از قبیل رطوبت، دما و ترکیبات عسل از نظر درصد بالای مواد قندی، آنزیم دیاستاز (که باعث جذب ذرات موجود در عسل و ته نشینی و کدورت آن می شود ) موجب پدیده شکرک زدگی می شوند که این خاصیت در عسل های طبیعی دیده می شود.

 اگر عسل به هیچ وجه شکرک نزند احتمالا شما عسل مرده (در دیدگاه پزشکی دکتر روازاده عسل یک ماده زنده است و حرارت دادن بالای ۵۰ درجه باعث مرگ آن می‌شود) یا چیزی غیر از عسل به دستتان رسیده است که معمولا عسل های سوپرمارکتی یا صبحانه که توزیع می‌شود از این نوع عسل است چرا که می‌بینید سالها در طبقه‌های فروشگاه خاک می‌خورد اما تحت هیچ شرایطی شکرک نزده است!

عسل های با موم

عسل های با موم در اغلب لبنیاتی ها و سوپر مارکت ها عرضه می شوند اما نکاتی هست که باید قبل از خرید آن بدانیم.

 اول آنکه عسل طبیعی تقریباً به طور کامل جذب بدن شده و چیزی از آن دفع نمی شود . این حقیقت در مورد موم برعکس است. یعنی تقریباً موم برای بدن قابل جذب نیست و به طور کامل دفع می شود که برای کسانی که در معده خود مواد زائدی مثل مو دارند مفید می باشد زیرا این مواد به موم عسل چسبیده و همراه آن دفع می گردد.

 پس با ذکر این نکته متوجه شدیم که فرقی نمی‌کند عسل داخل موم باشد یا خارج از موم. اگر به زنبور شکر خورانده باشند عسل از کیفیت پایین‌تری نسبت به عسل طبیعی برخوردار است و نمی‌توان از روش های مذکور برای تشخیص طبیعی بودن یا نبودن عسل استفاده کرد. تنها گزینه شناسایی و تشخیص عسل طبیعی آزمایش عسل در آزمایشگاه‌های معتبر است.

نظرات (1)

خوشمان امد