کیک لایه ای عسلی روسی

کیک لایه ای عسلی روسی 

کیک لایه ای عسلی روسی

کیک لایه ای عسلی روسی 

 در این مقاله به معرفی یک نوع از کیکها، به نام کیک لایه ای عسلی ( Medovik روسی یا اسپارتی ) متعلق به کشور روس خواهیم پرداخت. به این کیک اسپارتی نیز گفته می شود زیرا منسوب به “قوم اسپارت” است.

در مجله خبری هانی مای طرز تهیه این کیک روسی را خدمت شما خوانندگان مجله خبری ارائه خواهیم داد.

مواد لازم برای تهیه کیک روسی

مواد لازم مقدار
آرد 2 پیمانه
شیر 1/3 پیمانه
تخم مرغ1 عدد 
شکر یک پیمانه
کره 4 ق غ 
جوش شیرین 1 ق چ

مواد برای تهیه کرم میان کیک 

مواد لازم مقدار
کرم کاستارد وانیلی و یا کرم کاستارد شکلاتییک و نیم پیمانه
عسل  1/3 پیمانه
بیسکویت خرد شده 6 عدد یا بادام بوداده خرد شده

نکته : اگر میخواهید تعداد بیسکویت ها زیاد و ارتفاع کیک شما زیادتر باشد مقدار مواد را دوبرابر کنید.

طرز تهیه کرم کاستارد

  • شیر ۲ پیمانه شیرینی پزی
  • نشاسته ذرت ۲ قاشق سوپخوری
  • شكر نصف پیمانه
  • زرده تخم مرغ ۲ عدد

 شیر سرد، نشاسته ذرت و شكر را با هم حل كرده، تخم مرغ ها را اضافه كرده و خوب مخلوط می كنیم. سپس روی حرارت ملایم قرار می دهیم و به طور مداوم هم می زنیم تا غلیظ شده و مثل فرنی شود. بعد از اینكه به غلظت رسید از روی حرارت بر می داریم، وانیل یا هر اسانس دیگری كه تمایل داریم به آن اضافه می كنیم و هم می زنیم. بعد از سرد شدن در تهیه دسر استفاده می كنیم.

طرز تهیه کیک لایه ای عسلی

 برای تهیه خمیر کیک ابتدا کره را ذوب کنید. سپس کمی آنرا خنک کنید. در ظرفی تخم مرغ و شکر را مخلوط کرده و هم بزنید و کره را هم اضافه کنید و مجددا هم بزنید. اکنون در یک قابلمه آب بجوشانید و ظرف محتوی مایه خمیر را روی آن قرار دهید و ده دقیقه روی بخار و حرارت غیر مستقیم هم بزنید.کیک لایه ای عسلی روسی

 در ظرفی جداگانه آرد و جوش شیرین الک کرده را مخلوط کرده و به تدریج با مایه خمیر  ذکر شده مخلوط کنید. با دست کمی ورز دهید تا خمیر نرم و لطیفی حاصل شود. از خمیر 10 عدد گلوله خمیر درست کنید و مدت نیم ساعت در یخچال قرار دهید.

 حالا فر را گرم کنید و روی 240 درجه تنظیم کنید. روی سطحی آرد پاشیده و خمیر را باز کنید و با وردنه صاف کرده و یعد به شکل دایره ( به کمک یک بشقاب گرد ) به قطری حدود 30 سانتی برش دهید.

 در سینی کاغذ مخصوص انداخته و خمیر های گرد و برش داده را در آن قرار دهید. سپس در فر قرار دهید تا طلایی شوند ولی مراقب باشید زیرا زود می سوزند و نباید تیره شوند. سپس از داخل فر بیرون آورده و بگذارید خنک شوند ولی خشک نشوند.

تزئین کیک

اکنون موقع آماده کردن کیک با عسل و کرم است :

 یک لایه نان آماده را روی سطحی گذاشته و روی آن کمی شیر و عسل بمالید تا نرم شود و سپس از کرم روی آن بمالید بعد روی لایه بعدی کمی شیر و عسل مالیده و روی کرم قبلی بگذارید تا همه نانها روی هم چیده شوند و میان همه آنها شیر و عسل و کرم مالیده شود. شیر برای ایجاد رطوبت بیشتر است. به کمک وردنه، بیسکویتها را کاملا خرد کنید و با دست روی کیک و اطرافش بپاشید تا کاملا پوشیده شود. این اساس کار این کیک خوشمزه است. کیک را با یک تکه سلفون بپوشانید و در یخجال قرار دهید.
شما میتوانید با سلیقه خود به آن پودر قند یا کاکائو یا نسکافه بپاشید و یا با عسل و هر تزیین دیگری تهیه کنید.

تکته مهم : باید تقریبا یک روز بماند تا بیات و خوشمزه شود. 

 درست کردن این کیک عسل روسی تجربه جذاب و جالبی خواهد بود. امتحان کنید: نوش جان!